Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună tuturor! Am o nelămurire legată de acordarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună tuturor! Am o nelămurire legată de acordarea bonurilor ...

Bună tuturor! Am o nelămurire legată de acordarea bonurilor de masă. Concret,este posibil ca bonurile de masă să fie tăiate doar la unele societăți aflate în subordinea primăriei? Unele societăți subordonate primăriilor primesc in continuare bonuri de masă la același nivel de 30 de lei,altele chiar mai mult,iar la alte societăți subordonate s-a diminuat valoarea bonurilor. E legea aplicabilă discreționar?
Da, este posibil asa ceva ...

Angajatorii, impreuna cu organizatiile sindicale legal constituite sau, acolo unde nu este constituit un sindicat, cu reprezentantii salariatilor, stabilesc prin contractele colective de munca sau prin Regulamentul intern, dupa caz, clauze privind acordarea biletelor de valoare, care sa prevada cel putin urmatoarele:

a) numarul salariatilor din unitate care pot primi bilete de valoare si valoarea nominala acordata, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;

b) categoriile de salariati care primesc bilete de valoare;

c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa, tinand seama de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii;
Mulțumesc pentru răspuns ! Există o lege care să specifice clar că doar la unele societăți aflate în subordinea primăriei,se aplică legea?

Gligore a scris:

Bună tuturor! Am o nelămurire legată de acordarea bonurilor de masă. Concret,este posibil ca bonurile de masă să fie tăiate doar la unele societăți aflate în subordinea primăriei? Unele societăți subordonate primăriilor primesc in continuare bonuri de masă la același nivel de 30 de lei,altele chiar mai mult,iar la alte societăți subordonate s-a diminuat valoarea bonurilor. E legea aplicabilă discreționar?

Legea 165/2018 si Normele de aplicare nu prevad obligativitatea acordarii tichetelor de masa la toti salariatii.

Angajatorii, împreună cu organizațiile sindicale legal constituite sau, după caz, cu reprezentanții salariaților, stabilesc de comun acord categoriile de bilete de valoare care se acordă angajaților, frecvența acordării acestora și valoarea lor, acolo unde este cazul, precum și unitatea emitentă și modalitatea de acordare, respectiv prin dispozitiv fizic sau instrument virtual.