Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declararea si impozitarea salariilor castigate in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declararea si impozitarea salariilor castigate in strainatate.

Buna ziua!

As dori sa stiu care este legea cu privire la declararea si impozitarea salariilor castigate in strainatate. Se da urmatoarea situatie:
Cetatean roman, cu rezidenta fiscala in Romania insa care lucreaza in Emiratele Arabe Unite de multi ani. Nu vine in tara decat maxim 30 de zile pe an, nu beneficiaza de sistemul de sanatate din Romania insa plateste asigurare de sanatate in Emirate. Trebuie declarat salarul si platit impozit pe el in Romania? Trebuie facuta o alta asigurare medicala in Romania daca nu beneficiaza de ea? Trebuie platita cotizatia pentru pensie?

Multumesc?
george-neagu, moderator
Cu Emiratele Arabe Unite avem acord de evitarea dublei impuneri.

[ link extern ]

Deci, nu trebuie să declari și să plătești nimic în România.