Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dacă am constatat ca în decizia de pensionare s -a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dacă am constatat ca în decizia de pensionare s -a calculat ...

Dacă am constatat ca în decizia de pensionare s -a calculat ceva greșit xum trebuie procedat? Pot sa fac o cerere de recalculare și sa arat unde s a greșit, din buletinul de calcul ? Trebuie neapărat sa acționez în judecata casa de pensii pentru remedierea calculului?
Dacă ați depășit termenul de contestare,atunci depuneți cerere de recalculare in baza art.107(1) din legea 263/2010 în care invocați greșelile constatate de d-voastră.Daca veți primi decizie de respingere, atunci pe aceasta o puteți contesta în instanță.