Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna sunt nudul proprietar al unei case și fostul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna sunt nudul proprietar al unei case și fostul soț are uzufruct ...

Buna sunt nudul proprietar al unei case și fostul soț are uzufruct viager cota 1/1 se poate anula uzufructul viager .sau el poate folosi toată casa cat trăiește.
Există câteva situații de stingere a uzufructului înainte de termen (NCC Art. 746u)
A făcut scurgerea de la wc in fântâna din curtea casei și acum voi avea eu probleme?

adriandimitriu a scris:

Există câteva situații de stingere a uzufructului înainte de termen (NCC Art. 746u)

Art 746 ? Ce conține?

adriandimitriu a scris:

Există câteva situații de stingere a uzufructului înainte de termen (NCC Art. 746u)

Art. 746 Cod Civil:„ (1) Uzufructul se stinge pe cale principală prin:

a) moartea uzufructuarului ori, după caz, încetarea personalității juridice;
b) ajungerea la termen;
c) consolidare, atunci când calitatea de uzufructuar și de nud proprietar se întrunesc în aceeași persoană;
d) renunțarea la uzufruct;
e) neuzul timp de 10 ani sau, după caz, timp de 2 ani în cazul uzufructului unei creanțe.
(2) Uzufructul se stinge prin decesul ori, după caz, încetarea existenței juridice a uzufructuarului chiar dacă termenul nu s-a împlinit.

(3) În cazul imobilelor sunt aplicabile dispozițiile în materie de carte funciară.”

Nu era chiar greu sa dați o căutare pe Google...