Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... O gradinita privata este institutie publica? Poate da ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

O gradinita privata este institutie publica? Poate da in judecata pentru prejudiciu de imagine?

O gradinita privata este considerata institutie publica? Am aflat ca nu exista fapta civila sau penala/defaimarea/afectarea unei institutii publice. Ma intereseaza deoarece vreau sa aflu daca pot fi data in judecata pentru defaimare dupa un comentariu/review lasat pe facebook la o gradinita privata, unde nu am mentionat numele niciunei persoane si nu am atacat direct pe nimeni.
O gradinita privata nu este considerata institutie publica.
In METODOLOGIA DE ORGANIZARE SI FUNTIONARE A CRESELOR SI A ALTOR UNITATI DE EDUCATIE TIMPURIE ANTEPRESCOLARA, se mentioneaza la capitolul 1, dispozitii generale - Art 1 - (4) Gradinita este o institutie de învatamânt, publica sau privata, care are misiunea de a oferi servicii educationale copiilor cu vârste între 3 si 6 ani.

Nu se considera astfel institutie?
Privat si public sunt antonime :-))