Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Distribuire imagini personale pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Distribuire imagini personale pe internet

Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca pot fi dat in judecata pentru distribuirea de imagini cu o persoana (strict imagini obisnuite, nu in ipostaze indecente etc, fara vreun nume) pe un site web personal?

Precizez ca imaginile au fost intre timp sterse de pe site (au fost publice timp de mai putin de o zi). Credeti ca poate astfel "victima" sa faca plangere si sa ceara daune morale pt ca i-a fost afectata imaginea etc?

Pe langa asta, 'victima' nu imi cunoaste identitatea, iar site-ul web pe care au fost postate imaginile nu este .ro. Site-ul folosit pt a distribui imaginile este .ro insa redirectiona pe un site extern unde se aflau imaginile respective.

Multumesc anticipat si scuzati-ma daca nu am postat in categoria corecta.
Da, "victima" poate face aceste lucruri. Însă cum nu e vorba (sper) de o chestiune penală, mă întreb cum o va face dacă nu vă cunoaște.
Multumesc mult pt raspuns.