Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zile CO in cazul incetarii contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zile CO in cazul incetarii contractului de munca

Buna ziua!
In urma incetarii contractului de munca mi-au fost platite zilele de CO ramase dupa urmatoarea formula: Salariu brut ÷ numarul total de zile de CO la care as fi avut dreptul într-un an (in cazul meu 35) × numarul de zile de CO ramase.
Eu stiam ca se calculeaza din media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu. Vă rog să îmi spuneti daca pentru încetarea contractului se foloseste o alta formula de calcul.
MCornelia72, utilizator
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul/ celei in care a incetat c.i.m., multiplicată cu numărul de zile de concediu.

Indemnizaţiea de concediu nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
Va mulțumesc pentru răspuns!
Incă o întrebare daca imi permiteti, dacă contractul a încetat la data de 22 iulie, pentru calculul indemnizației se vor lua în calcul lunile aprilie, mai si iunie, corect?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Corect .. dar daca valoarea este mai mica decat salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă, se acorda acesta
Va mulțumesc pentru ajutor!

Cornel Vasile a scris:

Corect .. dar daca valoarea este mai mica decat salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă, se acorda acesta