avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Am o întrebare la dumneavoastră, cum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Am o întrebare la dumneavoastră, cum putem proceda... ...

Bună ziua! Am o întrebare la dumneavoastră, cum putem proceda...
Eu împreună cu soțul suntem în construcția unei case, doar că terenul si toate autorizațiile de construire sunt pe numele mamei soacre. Cum putem să transferam totul pe numele nostru și cât ne costă?
Terenul are 500m² și este teren extravilan. Vă mulțumesc pentru răspunsuri!
Ultima modificare: Sâmbătă, 3 August 2024
Roșu Petrina, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:13, 3 August 2024
Nu cred ca e teren extravilan ca nu ar fi primit autorizate de construcție casa.
Trebuie sa va vanda terenul ca să fiți proprietari.
Autorizație am primit pentru Construire anexa gospodărească și împrejmuire teren
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca e extravilan sa vi-l doneze amândurora, ca e o întreaga tevatura pt vanzare.
Ne donează terenul..
Doar că noi avem ridicat și până la centură.. ce am mai putea face?
Nimic, construcția nu figurează nicaieri. Eventual scoateti alta autorizatie după ce veți fi proprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie essteffan essteffan Buna ziua, In primul rand o sa multumesc anticipat tuturor celor care raspund la aceasta solicitare. Sotia mea a primit de la parinti o bucata de pamand ... (vezi toată discuția)
Constructie pe teren extravilan/ introducere teren in intravilan calinmarius calinmarius Buna seara, detin 500 mp de teren extravilan in Craiova, la limita intravilanului, despartit de soseaua de centura. Doresc sa construiesc acolo o casa de ... (vezi toată discuția)
Drept proprietate aev aev Buna ziua, Dreptul de proprietate asupra unei case nou construite apartine exclusiv proprietarului terenului? Prietenul meu doreste sa cumpare un teren pe ... (vezi toată discuția)