Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legalitate amenda din masina neinscriptionata ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legalitate amenda din masina neinscriptionata stationata abuziv

Buna ziua,

Ieri am primit o amenda contraventionala pentru depasirea limitei de viteza, fiind surprins de un dispozitiv radar de tip pistol TRUCAM dintr-un autoturism neinscriptionat stationat cu luminile de avarii pornite pe marginea unui sector de drum (E70 / DN6 km 72 - se poate vedea pe StreetView) prevazut cu marcaj continuu pentru delimitarea partii carosabile. Din ce am citit in HG 1391/2006 art 77 este interzisa stationarea pe partea drumului care are un astfel de marcaj continuu pe margine. As dori sa stiu interpretarea unui expert in drept pentru acest caz si daca exista o sansa de a fi admisa contestatie a procesului verbal pentru constatare abuziva.
Cum contravenția consta în încălcarea art. 121 alin 1 din RA a OUG 195/2002 și este constatata conform alin. 2 , iar legea nu condiționează acest fapt de vreo alta prevedere legala privind neinscripționarea masinii in care se afla echipamentul radar sau staționarea în vreun fel a autoturismului poliției, rezultă că nu există din perspectiva celor doua obiecțiuni un caz de constatare abuzivă.

RA -regulamentul de aplicare, menționat prin HG1391/ 2006.
latka, utilizator