Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am terminat liceul industrial in 1979, iar pe diploma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am terminat liceul industrial in 1979, iar pe diploma de bacalaureat ...

Am terminat liceul industrial in 1979, iar pe diploma de bacalaureat scrie meseria de electronist.
Am fost repartisat la o intreprindere, unde am inceput sa muncesc de la data de 01.09.1979, fiind angajat cu categoria 1. In Februarie 1980 am inceput stagiul militar, iar dupa terminarea acestuia mi-am continuat activitatea in cadrul aceluias contract de munca la fosta intreprindere und am fost angajat. Nimeni nu a pomenit ceva de un certificat de calificare. Iar ulterior, cind am schimbat intreprinderea, nu imi a fost cerut la biroul personal. Intrabarea mea este: Au fost acordate deja certificate de calificare absoventilor de liceu de specialitate in 1979? Eu nu am primit asa ceva, si nici nu am auzit vreun coleg s-au alt absolvent de liceu din acel an sa fi primit asa ceva. Am intrbat secretariatul liceului daca in arhiva se gasesc certificate de calificare. Raspunsul a fost ca din anul 1979 nu exista certificate de calificare in arhiva. Dupa Decretul 207 din 1977 incepind din anul scolar 1978-1979ar fi trebuit sa se acorde absolventilor de liceu certificate de calificare. Insa acest decret a fost inlocuit la scurt timp de legea 28 din 21.12.1978 a carei valibilitate incepea cu anul scolar 1979-1980. A fost anul 1979 un an de transitie?
Și eu am terminat în 1979, tot un liceu industrial și nici eu nu am decât diploma de bacalaureat, cu meseria înscrisă pe ea. Ce-i drept nu mi-a trebuit, dar asta e altă poveste
adriandimitriu, utilizator
In anul 1980 la terminarea liceului ind . am primit pe linga diploma de Bac. si acest certificat de calificare.Chiar a fost cerut de societatea unde ma angajasem.; fara el nu eram examinat in vedere obtinerii treptelor de calificare de la 1-7