Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Este corect sa platim lunar fond de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Este corect sa platim lunar fond de reparatii si totodata, ...

Buna ziua, Este corect sa platim lunar fond de reparatii si totodata, separat, reparatiile efectuate in bloc?
reparatiile se platesc din fondul de reparatii si probabil la fiecare lucrare se reintregeste cu suma cheltuita pt a pastra soldul acelui fond in cazul unor interventii urgente si neprevazute

teoretic fondul de reparatii se strange cu un scop declarat privind ce se face cu el......practic daca ai o urgenta de remediat cu cateva mii de lei iar fondul e gol....pe proprietari ii intereseaza remedierea in acest moment si cex sa se descurce....probabil sa aduca bani de acasa

de multe ori cheltuielile din fondul de reparatii sunt trecute cu vederea de catre proprietari fiindca nu ii afecteaza financiar pe moment dar cand trece anul si trebuie strans iar fond de reparatii, oamenii sunt revoltati ca au platit si anul trecut si de ce trebuie sa plateasca din nou si ce s-a intamplat cu banii din fond......

sau varianta in care proprietarii au decis ca o anumita lucrare sa se plateasca/afiseze distinct pe listele de intretinere

acum ca cex considera ca e mai bine sa evidentieze aceste cheltuieli in lista nu sunt de blamat......mai depinde si ce inseamna aceste reparatii........de obicei costurile mici se trec direct la cheltuieli administrative pentru a nu afecta soldul acelui fond de reparatii
Multumesc. O zi buna!
Normal este ca asociatia sa prezinte lunar, ce s-a cheltuit din fondul de reparatii, pe ce lucrare. Se poate afisa lista la avizier. spre informarea proprietarilor. Afisarea listei poate fi ceruta/ impusa printr-o hotarare a adunarii generale a asociatiei de proprietari.
Multumesc.