Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, urmeaza sa ma casatoresc si as dori sa mi ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, urmeaza sa ma casatoresc si as dori sa mi pastrez ...

Buna ziua, urmeaza sa ma casatoresc si as dori sa mi pastrez si numele meu de familie, dar as vrea sa l pun la coada .. de ex numele lui este Manea si al meu Popa, dar as vrea sa ma cheme Manea ana maria Popa si nu Manea Popa Ana maria, se pote acest lucru, si daca da, se considera nume sau prenume :)))
Bună ziua,

Nu se poate.
Puteți să luați numele de familie al soțului, urmând să vă numiți Manea Ana-Maria.
Ulterior, puteți face o schimbare a prenumelui pe cale administrativă din Ana-Maria în Ana-Maria-Popa.
Personal, am întânit câteva situații de acest fel, și s-a aprobat schimbarea de prenume.
Ar trebui sa va gândiți bine , indiferent daca il treceți ce prenume sau veți avea numele de familie reunite, numai cât timp va ia sa va scrieti numele întreg...
Dacă sunteți hotărâtă, mai bine ca prenume, ca daca veti avea copii, sa aibă doar un nume, manea.
gi-jane2, moderator
Nu e posibil sa fie prenumele (Ana- Maria) în mijlocul celor doua nume reunite.

Nu se poate sa va cheme Manea Ana-Maria Popa și nici Popa Ana-Maria Manea.

Aveți următoarele variante:
1. Luați doar numele soțului
2. Soțul ia doar numele dvs
3. Fiecare își păstrează numele
4. Luați amândoi numele reunite
5. Soțul își păstrează numele lui, iar dvs luati numele reunite (cu mențiunea ca dacă veți avea un copil, va trebui sa hotărâți ce nume va purta copilul, al soțului sau cele reunite ala dvs)
Prenumele este numele dv. de botez, de exemplu Ioana. Popa este numele dv. de familie.
Manea este numele sotului de familie. El nu este prenumele cuiva, ci este un nume pe care il impart, de regula, mai multi membri ai unei familii. Prin urmare, daca ii luati (si) numele sotului, acesta va fi un nume de familie.
Prenumele, asa cum ii spune si denumirea, preceda numele de familie, el este numele care sta in fata. Astfel, numele dv. astazi este Ioana Popa si nu Popa Ioana.
Pentru usurinta unor proceduri administrative, in relatia cu statul se mentioneaza intai numele de familie. Repet: numai in proceduri administrative.
In rest, numele dv. este Ioana Popa.
Daca mai luati un nume de familie, el va sta langa celalalt nume de familie, adica langa Popa. Deci va veti numi Ioana Manea Popa, iar in relatia cu autoritati administrative veti mentiona Manea Popa Ioana.
Daca numele dv. va place si va simtiti confortabil cu el, puteti ramane la numele dv. de pana acum.
Cat despre ce arata colega gi-jane mai sus, tineti seama de asta, caci uneori poate deveni o corvoada. Unii au doua prenume, daca mai pui si doua nume de familie... unii au prenumele compus... va spun sincer, devine un cosmar sa te cheme Mariposa Anne-Marie Ionescu Popescu. La fel si chinul de a merge cu certificatul de casatorie peste tot sa arati schimbarea de nume sau cu cel de divort la fel...
Succes!