Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună , aș vrea să vă întreb dacă aș avea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună , aș vrea să vă întreb dacă aș avea probleme dacă ...

Bună , aș vrea să vă întreb dacă aș avea probleme dacă aș primi prin donație 2 imobile: de ex un apartament de la o mătușă și alt apartament de la o altă persoană care nu am nici un grad de rudenie .

Apartamentele sunt achiziționate recent și menționez ca și eu am cumpărat un apartament anul acesta.
Anubis91, utilizator
Daca sunt indeplinite anumite situatii care ar aduce cuiva un prejudiciu material, ati putea avea probleme cu legea.

In astfel de situatii se poate chiar anula donatiile de catre instanta de judecata.

N-ati precizat din ce motiv vor sa va doneze'?
Sunt urmariti de creditori, sau nu vor sa le ramana la mostenitori'?
Dapix, utilizator

Dapix a scris:

Daca sunt indeplinite anumite situatii care ar aduce cuiva un prejudiciu material, ati putea avea probleme cu legea.

In astfel de situatii se poate chiar anula donatiile de catre instanta de judecata.

N-ati precizat din ce motiv vor sa va doneze'?
Sunt urmariti de creditori, sau nu vor sa le ramana la mostenitori'?

Păi nu este un motiv anume să zicem ca este un cadou . Nu au credite și moștenitori sunt de acord cu această donație . Mă interesa dacă ar fi probleme cu ANAF-ul de ce aș primi aceste imobile , întreb ca la cum sunt foarte ,,însetați “ acum după bani să le vină vreo idee.
Daca cei care doneaza n-au datorii la ANAF, sau la alti creditori, in mod teoretic n-ar trebui sa aiba cineva ceva de obiectat.

Problema mai serioasa este ca donatorii sa n-aiba mostenitori rezervatari (copii).
Doar acestia ar putea contesta in instanta donatiile.
Dapix, utilizator