Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebarea este pentru o verisoara cu handicap grad II ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebarea este pentru o verisoara cu handicap grad II In 1995 ...

Intrebarea este pentru o verisoara cu handicap grad II
In 1995 parintii au vandut casa catre un frate de-al tatalui verisoarei, ea fiind singurul copil , cu clauza viagera .In urma cu 2 ani a murit si matusa sotul era mort din 2000. Fiul mostenitor , intrucat a murit si mostenitorul direct, a venit si a revendicat casa si terenul . De mentionat ca pe durata cat au trait titularii , cumparatorii nu i-au ajutat cu nimic nici macar la inmormantari.Fica lor nu a fost trecuta in nici un act, ca si cum nu ar mai exista , deja am fost amenintat ca o v-a da afara din casa parintilor. Este vreo forma de atac impotriva actului de vanzare-cumparare? Eu o ingrijesc , in toate .
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Din păcate, mare lucru nu puteti face. Ar trebui acționat în judecata și dovedit ca a fost o donatie deghizata, ca fratele nu a platit casa. Cum sa dovediti?
Daca ati reuși, doamna ar beneficia de rezerva succesorala, jumătate din casa, ar fi ceva.