Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tăiere copac ce stă să cadă peste liniile electrice
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tăiere copac ce stă să cadă peste liniile electrice

Bună ziua.

La țară un salcâm vechi de 50 de ani s-a uscat și trebuie tăiat.
Salcâmul este crescut lângă casă, în interiorul proprietății, dar a crescut foarte aproape de liniile de înaltă tensiune și la o eventuală furtună mai puternică riscă să rupă liniile electrice sau să cadă pe casă.
De tăiat poate fi tăiat doar cu o nacelă dar fiind foarte aproape de liniile de curent fără întreruperea acestuia nu cred că se poate face nimic.
Ce mă sfătuiți în cazul acesta?

Poză
[ link extern ]
giv, utilizator
Sa faceti o petiție către distribuitorul de energie pt astfel de lucrări.
Bună ziua.

Am făcut chiar astăzi o solicitare către Hidroelectrica. Cu ei e contractul. Să vedem ce răspund și in ce timp.
Mulțumesc.
Dacă sunt și alte sugestii...

gi-jane2 a scris:

Sa faceti o petiție către distribuitorul de energie pt astfel de lucrări.

Hidroelectrica e furnizorul, dvs la distribuitor trebuie sa cereti.
Poate comunica intre ei, nu știu.
Nu știu cine este distribuitorul.
Cred ca o sa îmi răspundă in adresa sau sa comunice intre ei.
distribuitorul este proprietarul contorului. imposibil sa nu stiti
adriandimitriu, utilizator