Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procură dezbatere moștenire Bună ziua, Aș dori să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procură dezbatere moștenire Bună ziua, Aș dori să las o ...

Procură dezbatere moștenire

Bună ziua,
Aș dori să las o procură pentru dezbaterea moștenirii după mama (obținere acte adiționale, dacă este nevoie). Sunt singurul moștenitor.
Aceste procuri sunt standard sau ar trebui să fiu atentă la ceva anume?
Nu aș vrea să întâmpin probleme; e.g. să îmi pierd drepturile succesorale sau să mi se înstrăineze bunurile, etc.
Vă mulțumesc.
Vorbiți cu notarul.
El face procura.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
La orice act incheiat trebuie sa verificati clauzele, sa vedeti cum se deruleaza procedura, sa urmariti pe etape, sa vedeti pentru ce munceste imputernicitul, ce se intampla daca nu mai vrea sa faca demersuri, ce puteti face etc.
Nu e nicio "clauza" la moștenirea legală.
Transmiterea proprietății bunurilor defunctului, către moștenitori se face în temeiul legii. Nu exista nicio condiție.
Nu exista un model standard. Fiecare notar are propria formulare și exprimare, din cuprinsul unei astfel de procuri, însă operațiunea de bază din împuternicire este aceeasi: reprezentare la dezbaterea succesiunii, semnarea încheierii finale si obținerea certificatului de moștenitor. Mai departe, în funcție de ce doriți sa faceți ulterior, se mai pot adaugă în procură și alte operațiuni (de exemplu: vânzarea bunurilor moștenite, reprezentare la partaj, obținerea vreunei autorizații de construire, închirierea bunurilor moștenite, reprezentare la furnizorii de utilități etc etc.)

Nu aș vrea să întâmpin probleme; e.g. să îmi pierd drepturile succesorale

Păreți majora, vaccinata și fără probleme de discernământ.
Tind sa cred ca dacă citiți procura, veți ști sa faceți diferența între "accept" si "renunț".
Dacă va e teama sau nu aveți încredere, va puteți prezenta personal.
raluk0207, utilizator
In imputernicire pot exista clauze privind certificatul de mostenitor, transmitere etc. Mai pot fi clauze privind unele demersuri referitoare la bunurile mostenirii, uneori sunt demersuri necesare, alteori optionale, depinde de situatie, de bun etc.
Unele imputerniciri mai contin si situatii care nu se pot prevedea la momentul incheierii imputernicirii, insa care se pot imagina, in functie de cat de bine sau nu va cunoasteti autorul. De exemplu, demersuri privind unele datorii ale mostenirii, unele plati, demersuri la unele institutii bancare sau de credit etc.
Unele imputerniciri cuprind chestiuni suplimentare de facut de catre imputernicit dupa dezbaterea succesiunii, chestiuni care ar fi dificil de indeplinit de catre mostenitor in mod direct.
Ce anume va este necesar, nu avem cum sti.
Adică ce clauze cuprinde o moștenire legală? Ce clauze cuprinde un certificat de moștenitor?

Unele imputerniciri mai contin si situatii care nu se pot prevedea la momentul incheierii imputernicirii, insa care se pot imagina, in functie de cat de bine sau nu va cunoasteti autorul. De exemplu, demersuri privind unele datorii ale mostenirii, unele plati, demersuri la unele institutii bancare sau de credit etc.
Unele imputerniciri cuprind chestiuni suplimentare de facut de catre imputernicit dupa dezbaterea succesiunii, chestiuni care ar fi dificil de indeplinit de catre mostenitor in mod direct.
Ce anume va este necesar, nu avem cum sti.

Dar, dar astea nu sunt clauze. Sunt operațiuni, care se efectuează tot în cadrul mandatului dat pentru dezbaterea succesiunii.
Împuternicirea e pentru dezbaterea succesiunii, cu absolut tot ce presupune ea, motiv pentru care toate procurile specifica faptul ca mandatul se întinde asupra tuturor operațiunilor necesare îndeplinirii lui, chiar dacă nu se menționează în mod expres.
Dacă defunctul a avut cont la banca X, și e necesar un extras de cont, obținerea lui face parte tot din împuternicirea privind dezbaterea succesiunii.
Pentru "chestiuni suplimentare" si ulterioare dezbaterii succesiunii cel mai probabil vor face obiectul unor procuri speciale diferite, sau se va mentiona în mod expres pentru ce alte operațiuni (în afara de dezbaterea succesiunii) mai este împuternicita persoană.
raluk0207, utilizator