Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia de pensionare este un act public, se prezinta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia de pensionare este un act public, se prezinta la cerere?

Sunt pensionat de curind si lucrez in domeniul privat.Hr-ul imi cere copie dupa decizia de pensionare ptr un oarecare audit. Are dreptul sa imi ceara asa ceva?
Decizia de pensionare nu este publica, altfel nu s-ar inmana numai titularului.
Se transmite prin posta de catre CJP cu scrisoare recomandata si numai titularul o primeste in baza semnaturii olografe.
Ce vrea saa dovedeasca HR-ul dvs. cu copia deciziei ? Intrebati-l.
Multumesc. Asa cred si eu. Zice ca trebuie sa o prezinte la un audit.
Are dreptul sa va solicite , daca cumulati pensia cu salariul.