Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara Fratele meu a decedat, la doar 50 de ani, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara Fratele meu a decedat, la doar 50 de ani, datorită ...

Bună seara
Fratele meu a decedat, la doar 50 de ani, datorită unui infarct miocardic. L-am înmormântat pe cheltuiala mea fiindcă fetele sale au întrerupt orice relație cu el din 2012, nu au contribuit cu nimic și nici nu au venit să-l conducă pe ultimul drum. Ulterior am aflat că era participant la pilonul 2 de pensii. Beneficiarii sunt doar copiii sau pot beneficia și eu ca soră?
Mulțumesc!
daca exista copii, aceștia moștenesc tot
Puteti sa luati ajutorul de înmormântare, atat. Ati fi putut beneficia de banii din pilon daca va numea beneficiar.
Buna ziua

Daca era casatorit la data decesului: 25% sotia si 75% copiii
Daca era necasatorit: 100% copiii

In lipsa unui testament nu veti mosteni nimic.