Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Pentru o intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Pentru o intreprindere individuala

Bună dimineața,am și eu o întrebare pentru un avocat să mă poată lămuri.
In anul 2019 mi-am deschis o ÎNTREPRINDERE INDIVIDUALĂ care a funcționat bine până în anul 2020 cand a venit pandemia peste noi.Pana in anul 2022 mi-am achitat datoriile la stat iar din luna iulie 2022 am rămas fără contabil și nu am mai avut cum să îmi trimit declarația unica și bineînțeles nici bilanțul nu mi s-a făcut.Anul 2023 nu am trimis nimic către ANAF din lipsa de contabil iar acum a-și vrea sa îmi bag firma in faliment că nu mă mai pot descurca.Acum întrebarea mea este ce trebuie sa fac mai departe pentru că firma sa îmi Intr in faliment?
george-neagu, moderator
1.Va faceti un SPV la ANAF.
2.Va depuneti declaratiile restante.
3.Achitati(daca este cazul).
4.Mergeti la ONRC si cereti radiere.
5.Va depuneti ultima declaratie pentru anul 2024 pe zero(sau cu venituri daca este cazul) si ati terminat.
ContabilGB, utilizator
Pentru o intreprindere individuala nu se discuta de bilant ci doar de declaratia unica pe care o puteați depune singur, fără ajutorul unui contabil.
Nici acum nu e timpul trecut. Va completați registrul de încasări si plati cu sumele reprezentand venituri efectiv încasate și cele de la cheltuielile efectiv realizate in anul respectiv conform documentelor justificative ale încasărilor și plăților (doar conform chitanțelor, bonurilor de la casa de marcat si extrase de cont de la contul de pe intreprinderea individuala.
Veți plăti doar ca penalitate o suma pentru nedepunerea declaratiei unice pentru anii 2022 și 2023, dacă nu le-ati depus.
Dacă nu luați legătura cu cei de la finanțe și încercați sa depuneți declaratiile și sa plătiți penalitatile, ele nu se vor șterge automat sau cu treaba cu "falimentul".