Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua, Am nevoie de informații referitoare la ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua, Am nevoie de informații referitoare la posibilitatea ...

Bună ziua,
Am nevoie de informații referitoare la posibilitatea de a divorța în România. Situația este următoarea: căsătoria a fost încheiată în Danemarca între un cetățean român și un cetățean al Federației Ruse. În prezent, o persoana locuieste in Germania iar cealalta in Rusia.
Care sunt pașii și documentele necesare pentru a solicita divorțul în România?
Mulțumesc anticipat!
Doar dacă locuiți în România puteți divorța în tara natala. In rest, instantele romane nu sunt competente international în cazul dvs, din cauza cetățeniei soțului.
După ce realizați divortul in strainatate, trebuie sa contactati un avocat din România pentru a transcrie divortul și în tara noastră.
Avocat Neagu Elena, Avocat