Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Lucrez la o societatea cu capital integral ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Lucrez la o societatea cu capital integral de stat. ...

Buna ziua,
Lucrez la o societatea cu capital integral de stat. Potrivit art XL (1) din Legea 296/2023 valoarea tichetelor de masa" nu pot depăși anual contravaloarea a două salarii minim brute pe tară/an/persoană valabile la data de 1 ianuarie 2019"
Insa prin OUG 31/2024 s-a modificat art XL (1) astfel:
"(1^1) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pentru personalul ale cărui salarii lunare nete sunt de până la 8.000 lei inclusiv, care, la data intrării în vigoare a prezentei legi, beneficiau de un nivel al drepturilor de hrană/indemnizaţiei de hrană/tichetelor de masă/normei de hrană, denumite generic "drepturi", peste limita prevăzută la alin. (1), drepturile se pot acorda până la nivelul aflat în plată la data intrării în vigoare a prezentei legi."
Va rog puteți sa-mi spuneți daca prin aceasta modificare, se înțelege ca societatea ar putea acorda tichete de masa salariaților cu netul mai mic de 8000 lei, la valoarea tichetului de masa valabil anul acesta (40 lei) tichetul?
Nu se intelege asa ceva ... Cheltuielile privind drepturile de hrană/indemnizația de hrană/tichete de masă/norma de hrană, indiferent de denumirea acestora, stabilite conform reglementărilor legale sau conform contractelor colective de muncă, nu pot depăși anual contravaloarea a două salarii minim brute pe țară/an/persoană valabile la data de 1 ianuarie 2019
Mulțumesc frumos!
Valoarea tichetului de masa este conform prevederilor alin 1 ale art XL potrivit Legii 296/2023.
Excepția de la prevederile alin 1 la ce se refera atunci? De ce a fost introdusa cu OUG 31/2024?
Exceptia se refera la cei care au salarii nete peste 8000 lei ..pana la data intrarii in vigoare a legii primesc, dupa nu.