Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Conform CCM de la angajatorul actual ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Conform CCM de la angajatorul actual exista niște ...

Bună ziua,

Conform CCM de la angajatorul actual exista niște praguri (în funcție de vechime) la acordarea zilelor de concediu. Eu am beneficiat doar de 21 de zile de concediu pentru ca nu am adus adeverința de vechime de la angajatorul anterior. Acum am aflat și am adus-o si imi pot da doar zilele aferente acestui an. In trecut am pierdut 11 zile. Imi puteți spune va rog dacă ar fi trebuit sa le primesc și pe acestea? Menționez ca acesta este un beneficiu din CCM.

Mulțumesc anticipat!
Sunt angajatori care acorda si din urma, dar sunt si care nu acorda , avand in vedere faptul ca la data angajarii nu ati dovedit perioada de vechime necesara pentru a va acorda CO in functie de aceasta.
Bună dimineața,

Mulțumesc pentru răspuns! Eu stiu ca am adus actele solicitate la angajare, ei susțin ca nu. Nu am cum sa dovedesc. Sa înțeleg ca nu sunt obligați sa acorde din urma?

O zi buna!

Cornel Vasile a scris:

Sunt angajatori care acorda si din urma, dar sunt si care nu acorda , avand in vedere faptul ca la data angajarii nu ati dovedit perioada de vechime necesara pentru a va acorda CO in functie de aceasta.

Sunt obligati daca ati adus actele toate la angajare .. in rest, de la data depunerii actelor.
Mulțumesc mult pentru răspuns!

Cornel Vasile a scris:

Sunt obligati daca ati adus actele toate la angajare .. in rest, de la data depunerii actelor.