Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Supraveghere video la locul de muncă
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Supraveghere video la locul de muncă

Bună ziua

Sper că acest mesaj vă găsește bine. Numele meu este Marius și aș dori să vă consult în legătură cu o problemă legată de supravegherea video la locul de muncă.

Angajatorul meu a instalat camere de supraveghere în birou. Aș dori să știu dacă această măsură este legală conform legislației în vigoare și care sunt drepturile mele ca angajat în această privință. În cazul în care consider că supravegherea nu este justificată sau că îmi încalcă drepturile, ce demersuri legale pot întreprinde?

De asemenea, aș fi recunoscător dacă mi-ați putea oferi informații despre cerințele legale pe care angajatorul trebuie să le respecte pentru a asigura conformitatea cu normele de protecție a datelor personale și confidențialitate.

Vă mulțumesc anticipat pentru timpul și ajutorul acordat. Aștept cu interes răspunsul dumneavoastră.

Cu respect,
Bună ziua,

Supravegherea video a salariaților în birouri, de regulă, nu este o măsură proporțională sau necesară pentru protecția intereselor angajatorului.
Angajatorul are obligația de a respecta Regulamentul European de Protecție a Datelor cu Caracter Personal - acel GDPR despre care tot auzim.

Trebuie să parcurgă o procedură de informare a voastra, a salariaților, cu privire la scopul prelucrării, datelor prelucrate și durata prelucrării, trebuie să existe o procedură de prelucrare a datelor cu caracter personal și, desigur, norme tehnice de securitate a datelor prelucrate.

Av. Filimon Cristina

Cristina Filimon a scris:

Bună ziua,

Supravegherea video a salariaților în birouri, de regulă, nu este o măsură proporțională sau necesară pentru protecția intereselor angajatorului.
Angajatorul are obligația de a respecta Regulamentul European de Protecție a Datelor cu Caracter Personal - acel GDPR despre care tot auzim.

Trebuie să parcurgă o procedură de informare a voastra, a salariaților, cu privire la scopul prelucrării, datelor prelucrate și durata prelucrării, trebuie să existe o procedură de prelucrare a datelor cu caracter personal și, desigur, norme tehnice de securitate a datelor prelucrate.

Av. Filimon Cristina

Bună dimineața și mulțumesc pentru răspuns.

Am fost informat la două zile după instalarea camerelor de supraveghere că acestea au fost montate pentru a facilita verificarea activității noastre, sub pretextul de a urmări „dacă muncim”. Această măsură m-a luat prin surprindere, având în vedere că toate camerele sunt orientate direct către mine și colegii mei, ceea ce creează un sentiment puternic de disconfort și supraveghere constantă.

Va rog să mă îndrumați cu pașii pe care îi pot urma pentru a contesta această practică și pentru a-mi proteja drepturile la locul de muncă.

Mulțumesc anticipat
Bună ziua,

aveți posibilitatea sesizării ITM-ului și Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal.

Dacă nu doriți să faceți direct sesizare, discutați cu reprezentantul salariaților/liderul de sindicat ca să vă ajute cu eventual cu o discuție/negociere cu angajatorul ca să dea jos acele camere sau să le păstreze dar să nu mai fie îndreptate către voi, către salariați.

Toate cele bune,
Av. Filimon Cristina
Inainte de pasii de urmat ar fi de mare ajutor sa discutati cu un avocat si sa vada si actele din care reoiese nevoia de supraveghere la locul de munca, daca exista: ROI, acorduri etc. Trebuie tinut seama si de profilul angajatorului, de riscurile pe care vi le asumati facand aceste demersuri impotriva angajatorului, sa va ganditi la consecinte si sa procedati intr-un mod in care sa va favorizeze si sa minimizati riscurile de conflict direct cu angajatorul, mai ales daca doriti sa va pastrati job-ul.
De asemenea, este important daca aveti si alti colegi care s-ar alatura demersului, caz in care acest lucru trebuie facut anterior inceperii demersurilor.
In functie de toate acestea, trebuie inceput cu sesizari interne, nebeligerante, dar clare si invocand temeiuri legale , precum si solicitari si termene concrete.
In functie de primele raspunsuri se fac urmatorii pasi, uneori strategia se schimba dupa cum reactioneaza angajatorul, alteori ramane pe aceeasi linie, depinde.