Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, daca se refinanteaza creditul ipotecar se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, daca se refinanteaza creditul ipotecar se pot trece ...

Buna ziua, daca se refinanteaza creditul ipotecar se pot trece 2 proprietari pe noul contract? Chiar daca acum este doar unul din cei doi soti ? Se schimba si contractul de la notar ?
Fiind datorie contractată în timpul căsătoriei, de regulă, da, pe noul contract de ipotecă se trec ambii soți. Atenție - vorbesc despre ipotecă, nu despre dreptul de proprietate.

Av. Filimon Cristina

Ma intereseaza contractul de Vânzare-cumpărare, nu cel de ipoteca. Vorbrsc despre dreptul de proprietate.
ala nu se schimba, daca sotul e unic proprietar, trebuie sa va dea o cota ca sa fiti proprietar.
Am înțeles acum. Nu, soții vor fi codebitori dar nu și coproprietari, ca să zic așa. Sunt două contracte diferite - cel de ipotecă și cel de proprietate - iar modificarea unuia nu atrage automat modificarea altuia, ca să zic așa.

Pentru a fi amândoi coproprietari vă puteți gândit fie la un contract de vânzare între soți (ceea ce presupune plata unui preț, pe lângă taxele notariale și taxele de publicitate) sau un contract de donație (ceea ce presupune doar costuri cu notarul și costurile de publicitate - adică la Cartea funciară). Atenție însă că, de regulă, este necesară o informare a băncii cu privire la aceste aspecte (nu știu la momentul de față dacă nu cumva este abuziv acest lucru, însă în practică așa se cere, de regulă).

Toate cele bune,
Av. Filimon Cristina