Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Mă confrunt cu următoarea situație: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Mă confrunt cu următoarea situație: Doresc să ...

Bună ziua,
Mă confrunt cu următoarea situație:
Doresc să cumpăr un ap.dar vânzătorul,devenit proprietar prin contract de donație făcut de părinți în 1996,nu găsește contractul.
În extrasul de carte funciară apare ca este proprietar în urma unei donații.
La ce instituții se poate apela pt.a găsi contractul de donatie?
Mulțumesc!
Ii trebuie o copie si apoi merge la notarul care a intocmit actul sau la arhivele notariale. Numarul actului macar ii trebuie, eventual din CF. Grija la donatii, verificati daca au fost alti mostenitori.
Liliana Gradinaru, Avocat