Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Defaimare pe retelele de socializare
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Defaimare pe retelele de socializare

Care este cadrul legal pentru care parintii unui minor (cca 14 ani), pot fi sanctionati pentru fapte ale acestuia care au adus atingere onoarei şi reputaţiei unui profesor, prin publicarea unui comentariu pe pagina de instagram a acestuia?
Multumesc
Marcel2017, utilizator
NCC Art 1372
Deci actiunea de chemare in judecata se intemeieză doar pe art 1372 din NCC? Multumesc