Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avem o asociație de proprietari, din luna mai.. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avem o asociație de proprietari, din luna mai.. blocuri noi. ...

Avem o asociație de proprietari, din luna mai.. blocuri noi. Administrarea o face o firma specializata din complexul rezidential. La ședința de constituire a venit și reprezentantul constructorului antreprenorului.. parca asa ii spune, un jurist, pentru că mai erau apartamente nevândute.
Ne-au luat repede... s-a autopropus un proprietar... dar care nu deține un apartament... ci doar o boxa de depozitare de 9 m²... am întrebat dacă este proprietar și mi-a spus ca are o boxa pe casa scării.... ca este președinte de asociație și la alte blocuri din complexul rezidențial cu aceasi firma de administrare.. sunt vreo 10 asociații de proprietari.
Au afișat procesul verbal de constituire al asociației... în care scrie că boxa de la... nivelul ... este sediul asociației pe proprietari.... am văzut că președintele trebuie ales dintre proprietarii unui apartament? Ceea ce nu este în cazul nostru... a spus ca nu are domiciliul în blocul nostru.
Eu am spus ca presedintele trebuie sa fie proprietar... dar delegatul și administratorul au spus ca îndeplinește condițiile.
După cum au afirmat în acest complex rezidențial acest președinte ales de noi este președinte la mai multe asociații... este corect?
După mine dacă nu este corect, unde pot sesiza ca acest administrator de asociații de proprietari.. (este o firma cu sediu si mai multi angajati...) încalcă legea... și să i se retragă dreptul de a administra alte asociații.
Va mulțumesc!
Președinte ap nu poate fi o firmă de administrare ci un proprietar care în proprietate un apartament. Puteți sesuza la compart relații cu a.p. din cadrul primăriei. De ex un proprietar deține pe lângă apartamentul propriu zis și cota parte din proprietatea comuna. Individul respectiv este proprietar pe o boxa, care nu este un apartament. Orice document semnat de "presedinte" în numele a.p. (ex contracte de utilități etc) se considera nul întrucât individul nu îndeplinește cerințele legale chiar dacă a fost "votat" de proprietari. LG 196/2018 prevede obligația platii cotei parti de catre toți proprietarii, dar cum boxarul nu deține c.p. în contract de cumpărare a boxei atunci el nu poate fi nici membru al a.p..
cyan, moderator
Foarte interesant , chiar nu stiam asta .......pai la noi pe scara a fost numit baiatul unuia care are apartamentul pe numele lui si nu al lui fii-su ...cu toate astea cel din urma este numit presedinte de asociatie .........este ok doar daca are mutatia definitiva acolo ???

cyan a scris:

Președinte ap nu poate fi o firmă de administrare ci un proprietar care în proprietate un apartament. Puteți sesuza la compart relații cu a.p. din cadrul primăriei. De ex un proprietar deține pe lângă apartamentul propriu zis și cota parte din proprietatea comuna. Individul respectiv este proprietar pe o boxa, care nu este un apartament. Orice document semnat de "presedinte" în numele a.p. (ex contracte de utilități etc) se considera nul întrucât individul nu îndeplinește cerințele legale chiar dacă a fost "votat" de proprietari. LG 196/2018 prevede obligația platii cotei parti de catre toți proprietarii, dar cum boxarul nu deține c.p. în contract de cumpărare a boxei atunci el nu poate fi nici membru al a.p..

Poate sa aibă 7 vize de reședință, dacă nu este proprietar pe întreg apart sau pe o cota din el, nu poate președintele a.p. Legea nu prevede ca chiriașii pot fi președintele a.p., altfel s-ar numi președintele asociației de chiriași sau al asociației celor cu viza de resedinta.
Baietii acestia chiar asa procedeaza si sunt mana-in-mana. Uite dezvoltatorul vinde in fiecare bloc cate o boxa (cum adica, boxa nu cumva face parte din proprietatea comuna a proprietarilor? Poate aceasta boxa sa existe, asa in aer, fara a face parte din bloc ?) Oricum se merge pe imperfectiunile legii si se profita la maximum. Sunt sigur ca presedimntele "ales", este proprietar de cate o boxa in fiecare bloc, desigur cu complicitatea dezvoltatorului. Acum, el va inchiriaza boxa ca si sediu de asociatie, vi se va percepe o chirie, ura si la gara.
Pe acesti domni nu-i obliga nimeni ca la 3-4 blocuri sa cedeze un spatiu pentru asociatia de proprietari. Se merge pe alta idee, asociatia este administrata de catre o firma specializata (a cui, oare?) care poate avea sediul oriunde in RO sau aiurea.
Treburile sunt destul de complicate, sa mai asteptam sa mai comenteze si altii mai documentati. Chiar sunt curios, daca mergeti la Primarie, ce raspunsuri au sa va de-a.
Mergeti mai multi, totul scris si inregistrat !
Succes!
Respectivul s-a autopropus, A fost votat in adunarea generala a proprietarilor? Cum s-a votat, asa poate fi si revocat: prin vot in adunarea generala.Legea 196 a asociatiilor de proprietari . Cu cat va miscati mai greu ii vine ideea sa uneasca mai multe imobile intr-o asociatie si atunci e mai greu sa realizati prezenta la adunare si qvorumul majoritar necesar . Cititi neaparat legea. La noi presedintele a inventat o tactica: afiseaza data convocarii sedintei (este obligatorie cel putin una pe an) dupa ce a trecut si , daca nu s-a tinut ,din lipsa de qvorum , la a doua convocare, pe care nici nu o mai anunta, nu mai e obligatoriu un numar minim de participanti. Ia hotararile pe care le vrea el!