Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alimente Buna ziua , mă numesc Ana sunt din RM a fost ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alimente Buna ziua , mă numesc Ana sunt din RM a fost căsătorită ...

Alimente
Buna ziua , mă numesc Ana sunt din RM a fost căsătorită cu un român din 2015 pin în 2018 din care a rezultat un copil .
Căsătoria a fost înregistrată în România dar eu am divorțat în RM, copilul a fost stabilit cu domiciliu la mamă adică la mine, la fel este dat la alimente în RM .
Întrebarea mea este în felul următor
Este vre-o tranziție dintre RM și România adică dacă îl dau în căutare poate executorul să silească un cetățean român să plătească pensia alimentară dat fiind faptul că este dat la alimente în RM sau trebuie să îl dau la alimente în România???
Aștept orice părere sau sugestie
Multumesc anticipat!!!!

Legat de pensia alimentara... nu cunosc daca hotararile judecatoresti din RM sunt recunoscute si la noi si, daca da, va puteti adresa cu ea la un Executor judecatoresc pentru a-i pune poprire pe venit ( Poate va ajuta un avocat cu aceste informatii...).
gi-jane2, moderator
TRebuie sa obtineti intai recunoasterea hotararii din R. Moldova in Romania si apoi demersuri de executare.
Da, fără recunoașterea hotărârii din RM nu poate fi executat silit.
Va fi necesar un proces în România.

București 2024