Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Firma care detine arhiva nu elibereaza adeverinta de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Firma care detine arhiva nu elibereaza adeverinta de grupa a ...

Firma care detine arhiva nu elibereaza adeverinta de grupa a doua pe motiv ca nu este trecuta in cartea de munca cu toate ca fostii colegii ai sotului meu au obtinut acesta adeverinta. Cum sa procedez va rog frumos? Un link cu o lege actuala privind aceasta situatie. Multumesc pentru eventualul raspuns.
Sesizati ITM-ul local.

Legea 16/1996
art. 29
(1) Creatorii ori deținătorii de documente sau, după caz, succesorii în drepturi ai acestora sunt obligați să elibereze, potrivit legii, în termen de maximum 60 de zile calendaristice, la cererea persoanelor fizice și a persoanelor juridice, depusă în format letric sau în format electronic, certificate, adeverințe, copii și extrase de pe documentele pe care le creează ori le dețin, inclusiv de pe cele pentru care nu sa împlinit termenul prevăzut la art. 13, dacă acestea se referă la drepturi care îl privesc pe solicitant.