Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca permisul ti-a fost suspendat pe teritoriul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca permisul ti-a fost suspendat pe teritoriul Bulgariei poti ...

Daca permisul ti-a fost suspendat pe teritoriul Bulgariei poti conduce pe teritoriul Romaniei?
Ma puteti directiona carte legea respectiva? Multumesc!
Ce fel de permis ? Mai sunteți în posesia lui ?

O sa scriu o scurta povestioara..
Parinti mei au avut un accident rutier pe teritoriul Bulgariei. Celalat sofer a intrat in ei complet vina lui. Toti pasageri inclusiv soferi au fost transportati la spital, mama mea avut si o interventie chirurgicala.
La fata locului si testele initiale au rezultat 0 alcolemie tatalui meu. Inmanat inapoi permisul. Dus la politie declarati. Dupa 5 zile cand au mers sa dea declarati si mama mea si celalalt pasager probele de sange au iesit cu o alcolemie de 2.14%. Toatala musamalizare din partea autoritatilor Bulgare. Bineinteles aveam avocata si eaa cerut proba ADN ce a fost si prelevata. Si surpriza a doua zi a fost o eroare. Ei au parasit Bulgaria si permisul a ramas acolo. Doamna avocat se lupta pentru a recupera permisul dar procedura dureaza..

Ceva sfaturi?

latka a scris:

Ce fel de permis ? Mai sunteți în posesia lui ?

Fără permis nu se poate conduce în România . Legea e codul rutier. OUG 195/2002. Trebuie câștigat procesul din Bulgaria.