Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua În urmă cu ani, am moştenit un imobil, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua În urmă cu ani, am moştenit un imobil, împreună ...

Bună ziua
În urmă cu ani, am moştenit un imobil, împreună cu fratele meu. Am dezbătut succesiunea, fiecare a avut 50%. Acum, am renunţat la partea mea, iar fratele mi-a plătit jumătatea mea . Urmează să mergem la notar, să consfinţim operaţiunea.
Întrebare: Pentru banii primiţi acum, trebuie plătit impozit la stat?
Mulţumesc.
Bineînțeles, doar e o vânzare. Îi reține notarul și îi virează mai departe, conform legii
adriandimitriu, utilizator
Nu ati renunțat, ci impartiti bunul, faceti partaj și nu se plateste impozit pe sulta.