Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt obligat sa emit bonuri catre persoane fizice sau ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt obligat sa emit bonuri catre persoane fizice sau pot sa fac facturi?

Buna ziua,

Eu sunt un PFA si as dori sa stiu daca sunt obligat sa emit bonuri pentru vanzarile catre persoane fizice sau pot doar sa fac facturi catre acestea pe numele lor.

Intreb pentru ca nu o sa fac multe vanzari catre PF, marea majoritate o sa fie care persoane juridice si nu doresc sa ma complic cu casa de marcat.

Va multumesc anticipat.
În situația descrisa de dumnevoastra, va trebuie casa de marcat.

george-neagu a scris:

În situația descrisa de dumnevoastra, va trebuie casa de marcat.

Va multumesc frumos

george-neagu a scris:

În situația descrisa de dumnevoastra, va trebuie casa de marcat.

As mai avea o intrebare totusi
Cei cu magazine online emit facturi pe persoane fizice (emag spre exemplu) si nu stiu sa fi primit bon cand am cumparat ceva de la ei
Situatia mea ar fi similara
Pai și dv puteti emite factura către PF, dacă va fac plata ONLINE în cont sau printr=un procesator de plăti. În situația asta nu va trebuie casa de marcat, dar trebuie sa ii spuneți clientului sa va plătească în cont. Scrieți pe factura achitat în cont bancar și nu mai trebuie bon fiscal. Atenție, pe factura trebuie neaparat sa treceti CNP-ul corect, ca fără el nu puteți introduce în e-factura.
Cris987@, utilizator

Cris987@ a scris:

Pai și dv puteti emite factura către PF, dacă va fac plata ONLINE în cont sau printr=un procesator de plăti. În situația asta nu va trebuie casa de marcat, dar trebuie sa ii spuneți clientului sa va plătească în cont. Scrieți pe factura achitat în cont bancar și nu mai trebuie bon fiscal. Atenție, pe factura trebuie neaparat sa treceti CNP-ul corect, ca fără el nu puteți introduce în e-factura.

Ok am inteles
Asta era si ideea ca nu as investi in casa de marcat pentru 10 bonuri pe an

Va multumesc frumos pentru informatie