avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1536 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt obligat sa emit bonuri catre persoane fizice sau ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt obligat sa emit bonuri catre persoane fizice sau pot sa fac facturi?

Buna ziua,

Eu sunt un PFA si as dori sa stiu daca sunt obligat sa emit bonuri pentru vanzarile catre persoane fizice sau pot doar sa fac facturi catre acestea pe numele lor.

Intreb pentru ca nu o sa fac multe vanzari catre PF, marea majoritate o sa fie care persoane juridice si nu doresc sa ma complic cu casa de marcat.

Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Costik36 , utilizator 13:22, 10 August 2024
În situația descrisa de dumnevoastra, va trebuie casa de marcat.


george-neagu a scris:

În situația descrisa de dumnevoastra, va trebuie casa de marcat.


Va multumesc frumos


george-neagu a scris:

În situația descrisa de dumnevoastra, va trebuie casa de marcat.


As mai avea o intrebare totusi
Cei cu magazine online emit facturi pe persoane fizice (emag spre exemplu) si nu stiu sa fi primit bon cand am cumparat ceva de la ei
Situatia mea ar fi similara
Pai și dv puteti emite factura către PF, dacă va fac plata ONLINE în cont sau printr=un procesator de plăti. În situația asta nu va trebuie casa de marcat, dar trebuie sa ii spuneți clientului sa va plătească în cont. Scrieți pe factura achitat în cont bancar și nu mai trebuie bon fiscal. Atenție, pe factura trebuie neaparat sa treceti CNP-ul corect, ca fără el nu puteți introduce în e-factura.
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 August 2024
Cris987@, utilizator


Cris987@ a scris:

Pai și dv puteti emite factura către PF, dacă va fac plata ONLINE în cont sau printr=un procesator de plăti. În situația asta nu va trebuie casa de marcat, dar trebuie sa ii spuneți clientului sa va plătească în cont. Scrieți pe factura achitat în cont bancar și nu mai trebuie bon fiscal. Atenție, pe factura trebuie neaparat sa treceti CNP-ul corect, ca fără el nu puteți introduce în e-factura.


Ok am inteles
Asta era si ideea ca nu as investi in casa de marcat pentru 10 bonuri pe an

Va multumesc frumos pentru informatie

~ final discuție ~