Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Persoana care este chemată în instanță poate ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Persoana care este chemată în instanță poate depune întîmpinatea

Persoana care este chemată în instanță poate depune întîmpinarea și actele pe care le crede ca îi susțin cauza, online la judecătorie?

Dacă da, mai trebuie să depună și actele în original?
morosanucarmen, utilizator
Potrivit art. 148 alin. (2) C. proc. civ., cererile adresate, personal sau prin reprezentant, instanţelor judecătoreşti pot fi formulate şi prin înscris în formă electronică, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute de lege.

Detalii
[ link extern ]
Se pot depune on line cu semnatura electronica si in copii conforme cu originalul.

Daca nu aveti semnatura electronica atunci veti merge personal spre a semna intampinarea si conforma inscrisurile.