Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Agentie imobiliara fara contract de reprezentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Agentie imobiliara fara contract de reprezentare

O persoană apelează la o agenție imobiliară pt cumpărarea unui apartament. Nu se încheie niciun contract. Agenția îi prezintă persoanei fizice un apartament scos la vânzare și îi comunică prezumtivului cumpărător comisionul pe care îl practică agenția.
Persoana fizică, după un timp, nemulțumită de serviciile prestate de reprezentantul agenției imobiliare, comunica agenției ca nu vrea să mai colaboreze cu aceasta. Dacă persoana fizică cumpără apartamentul vizionat, trebuie să plătească agenției imobiliare comisionul?
Sigur ca da. Altfel toata lumea ar denunta contractul cu agentia inainte sa incheie actul de cumparare.
Daca nu platiti benevol comisionul, agentia imobiliara va da in judecata la instanta civila, apoi va executa silit.

Daca ar fi posibil ce va doriti sa faceti, toate agentiile imobiliare ar da faliment.
Problema este dacă trebuie plătit comisionul în cazul în care nu se încheie contract cu agenția.

Liliana Gradinaru a scris:

Sigur ca da. Altfel toata lumea ar denunta contractul cu agentia inainte sa incheie actul de cumparare.

Ati incheiat conteact verbal, nu mai este obligatoriu un contract scris.
Agentul si-a indeplinit obligatia fata de client si isi merita comisionul.
Contractul verbal produce efecte juridice ca si cel scris.
Dapix, utilizator
Ati apelat la o agentie, ea v-a comunicat comisionul, v-a prezentat imobilul, contract incheiat si executat de o parte.
Daca doriti clarificari privind probe, cum se poate, in ce mod, vorbiti in privat cu un avocat. Raspunsul este da, comisionul e datorat.