Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua, Exista în puț pe terenul ce se afla in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua, Exista în puț pe terenul ce se afla in proprietatea ...

Bună ziua,
Exista în puț pe terenul ce se afla in proprietatea mea. În actul de partaj voluntar făcut la notar, este specificat că puțul este în folosință comună ( cu alți doi proprietari învecinați. Întrebare:
- Al cui este puțul ?
- Este normal că unul din proprietari să își pună hidroforul langa puț pe terenul meu ?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Ati facut partaj voluntar si ati decis ca putul este in folosinta comuna. In opinia mea, este vorba de proprietate comuna asupra putului. Prin intelegere, hidroforul se amplaseaza langa put (unde altundeva ?), chiar daca terenul este in proprietatea dvs.
putul este al dvs., apa e a statului, dar in urma actului notarial, uzufructul este al tustreilor. hidroforul face parte din uzufruct. cu toate astea, sr fi fost elegant sa fi cerut voie. doar exploatati impreuna bogatiile subsolului.