Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in solutionarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in solutionarea următoarei spete. ...

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in solutionarea următoarei spete.
Un salariat a intocmit gresit facturile catre clienti, producand societății un prejudiciu de x lei. Conducerea societatii vrea sa sanctioneze angajatul cu avertisment, fara a atrage raspunderea patrimoniala a persoanei vinovate.
Se poate da avertisment in conformitate cu prevederile art. 248 alin. (1), lit. a) din Codul muncii?
da, se poate da avertisment in conformitate cu prevederile art. 248 alin. (1), lit. a) din Codul muncii.
Multumesc!