Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un titlu de proprietate pe numele bunicii din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un titlu de proprietate pe numele bunicii din partea tatalui. ...

Am un titlu de proprietate pe numele bunicii din partea tatalui. Mentionez ca sotul bunicii a decedat in 1958 ea fiind mostenitoarea lui asa cum reiese din titlu de proprietate. Ulterior bunica s a recasatorit. Mentionez ca pe titlu dd proprietate eliberat in 2001 bunica este trecuta cu numele din prima casatorie, titlul de proprietate a fost ridicat de tatal meu in 2001 , bunica fiind decedata din 1996. In aceasta situatie titlul de proprietate este valid? Cum demonstrez ca a fost aceeasi persoana?
Cu actele de stare civila: certificatul de căsătorie cu primul soț, certificatul de deces al primului soț si certificatul de căsătorie cu cel de-al doilea soț.
Și da, este valid. De ce nu ar fi?
raluk0207, utilizator
Buna ziua
Titlul de proprietate. Dar va trebui sa faceti succesunile, pentru a va intabula pe suprafatata respectiva.
Doar asa veti putea sa vindeti sau sa beneficiati de terenul acela.
Nu am aceste documente. Acestea au ramas la instanta intrun litigiu intre nepotii celui de al doilea sot si unchiul meu. Cum as putea sa fac rost de altele. Mentionez ca la primaria din localitatea unde au avut domiciliu nu am gasit decat certificatul de deces al bunicii, dar fara CNP, iar la notar mi s a spus ca nu este valabil duplicatul deoarece in 1996 se treceau si CNP urile

raluk0207 a scris:

Cu actele de stare civila: certificatul de căsătorie cu primul soț, certificatul de deces al primului soț si certificatul de căsătorie cu cel de-al doilea soț.
Și da, este valid. De ce nu ar fi?