Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna. Sunt locatarul unui bloc cu 4 etaje ,iar scara ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna. Sunt locatarul unui bloc cu 4 etaje ,iar scara la care ...

Buna. Sunt locatarul unui bloc cu 4 etaje ,iar scara la care stau eu trebuie sa schimbe acoperisul . Intrebatea mea este cum se impart costurile pentru reparatia acoperisului si cum se procedeaza cu cei care refuza sa contribuie la costul total al reparatiei?
Va muntumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Costurile se impart pe cote indivize,iar daca e o hotarare a adunarii generale toti locatarii sunt obligati sa plateasca.Cei ce nu platesc pot fi actionati in judecata.
In scara toate apartamentele sunt cu doua camere deci ar trebui ca toata lumea sa plateasca egal.
Dar ce fac daca nu reusim sa ajungem la o intelegere?
Nu exista neintelegere, din moment ce se aplica legea 196/2018 art. 85.
[ link extern ]
Daca s-a făcut convocarea adunării generale a proprietarilor conform legii 196/2018,art.47 si 48,toți propritarii sunt obligați sa plătească,daca nu plătesc, pot fi acționați in instanță.
Stergarel, utilizator