Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Bunaseara ! O intrebare care banuiesc ca s-a mai pus, ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Bunaseara ! O intrebare care banuiesc ca s-a mai pus, dar cred ...

Bunaseara ! O intrebare care banuiesc ca s-a mai pus, dar cred ca nu in aceasta forma . Poate fi considerata denigaratoare folosirea unui termen prin disimilatie lingvinstica intr-o postare pe facebook . Sau in general .Mai exact "Cei de la firma X sunt niste "excroci" ! " Cuvantul excroc nu exista in nici o limba si desi fonetic suna ca si escroc nu poate constitui practic o denigrare . La fel de bine poate fi folosit , "firfizoi" . Un grup sau o pagina ar putea fi trasi la raspundere pentru ca au acceptat un comentariu de acest gen. Multumesc
legal, orice expresie poate fi considerata denigratoare, deci poate fi atacata. cum va interpreta instanta, e in functie de ce se invoca si cum se justifica.
daca va referiti strict la intelesul expresiilor, adresati-va unui forum mai...semantic
adriandimitriu, utilizator