Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... handicap retard mintal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

handicap retard mintal

Buna ziua , am depus dosar la DGASPC pentru indemnizație de handicap pentru fratele meu de 43 ani, diagnostic retard cu iq 45 și scor GAF 40. El nu a facut scoala ajutătoare, momentan sta acasa, nu găsește de muncă, neștiind sa scrie și sa citească etc.
Problema este ca nu avem documente de debut a afecțiunii anterior vârstei de 18 ani. Fratele are livretul militar cu inapt emis la 19 ani.
Are vreo șansa să primeasca ajutor de handicap?
elia8, utilizator