Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Mă confrunt cu o situație neplăcută la instituția ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Mă confrunt cu o situație neplăcută la instituția unde activez.Lucrez ...

Mă confrunt cu o situație neplăcută la instituția unde activez.Lucrez singură pe un post încadrată ca funcționar public ( organigrama cuprinde 3 posturi) și nu aduc pe nimeni prin transfer sau să scoată la concurs, pentru a mă putea înlocui și pe mine cineva În cazul în care vreau să plec in concediu sau daca intervine o situație neprevăzută.Sunt singura persoană delegată să facă stare civilă și evidența persoanelor.Am rugat primarul să îmi delege pe cineva prin dispoziție de primar să poată face măcar un deces dacă eu lipsesc,și mi-a spus că dacă nu am înlocuitor să nu plec nicăieri în concediu.Nu mi se pare normal ca eu sa stau doar acasă pentru că ei nu au personal , și dacă moare un cetățean să știu DOAR EU cum se face un certificat de deces.Orice răspuns îmi este de folos.multumesc
Nu aveti cum sa-l obligati sa mai delege sau sa angajeze pe altcineva ...insa, in cazul în care angajatorul refuză acordarea concediului de odihnă, orice salariat are dreptul de a se adresa Inspectoratului Teritorial de Muncă /Inspectiei Muncii sau chiar să ceară despăgubirea prejudiciilor în instanță.