Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dacă pun ordin de restricție ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dacă pun ordin de restricție ...

Bună ziua! Am o întrebare , dacă pun ordin de restricție asupra tatălui copilului meu care nu are niciun drept la el deoarece nu este trecut în certificat , el fiind în străinătate.. poate părăsi tara ?
Ordin de protecție nu îl puneți dvs ci politia temporar sau instanta pt o perioada mai lunga pt motive bine întemeiate pe care tb sa le dovediți cu acte,martori,mesajewhatsapp,sms.Trebuie sa rezulte ca v a agresat fizic,psihice dvs sau copilul.

Andrea S. a scris:

Injurii , amenințări , violență

Andrea S., utilizator

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Ordin de protecție nu îl puneți dvs ci politia temporar sau instanta pt o perioada mai lunga pt motive bine întemeiate pe care tb sa le dovediți cu acte,martori,mesajewhatsapp,sms.Trebuie sa rezulte ca v a agresat fizic,psihice dvs sau copilul.

Am multe conversații pe wapp, multe injurii , amenințări cu moartea și multe astfel de “ conversații “ din partea sa tocmai pt ca nu l las sa își vadă copilul , nici pe el , nici pe nimeni din familia sa, este trecut cu linie în certificat și voiam să știu dacă ar avea ordin de protecție ar putea părăsi țara în care este acum ca are deja un prim cazier sau macar să aibă orice altă consecință ca e ferm convins ca va scăpa din orice
Andrea S., utilizator