Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Se da urmatoarea situatie: tatal meu, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Se da urmatoarea situatie: tatal meu, impreuna cu ...

Buna seara!
Se da urmatoarea situatie: tatal meu, impreuna cu alti trei frati, au primit mostenire de la parinti niste terenuri la tara.De-a lungul anilor le-au folosit la comun fara sa se faca diviziune. Cu niste ani in urma, s-au certat intre ei si au hotarat sa se separe.Deoarece nu s-au inteles de comun acord( unii vor, altii nu) au ajuns in instanta. Insa nici pana in ziua de azi nu s-a solutionat dosarul. As vrea sa intreb: daca voi mosteni de la tatal meu partea lui, cum pot face sa renunt la aceasta parte in favoarea lor? Nu vreau sa mai am de a face cu aceasta problema pentru ca numai cearta si reprosuri ne-au adus. Au dreptul ei sa pretinda sa platesc impozite si alte cheltuieli, daca refuz partea tatalui meu?
Dacă decedeaza tatal, puteti renunta la mostenire daca tatal are doar acele terenuri. Daca mai are și altceva, acceptati mostenirea și prin partaj dati celorlați cota tatalui cu Condiția sa plateasca taxele și tot ce are legatura cu terenurile.