Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua mă numesc Munteanu Margareta și sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua mă numesc Munteanu Margareta și sunt asistent personal ...

Bună ziua mă numesc Munteanu Margareta și sunt asistent personal pentru fiul meu care un handicap grav.Am o rugăminte la dumneavoastră nu știu cum se face calculul salariului net corect de către contabila primăriei unde sunt angajată. Am salariul minim pe economie 3700 de ron +907 ron (vechime în muncă, gradația 5)+347 de ron indemnizatia de hrană toate aceste sume se adună?deoarece doamna de la primărie doar cei 3700 plus 907 ron indemnizatia de hrană nu . Eu stiu că nu este corect cum procedează dar nu ai cu cine vorbi, in plus i_am spus că nu se impozitează cei 300 de ron având salariul minim pe economie. Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Mulțumesc frumos anticipat.
Ca însoțitor al fiului dvs care are grad de handicap grav, aveți dreptul să primiți ca INDEMNIZAȚIE de asistent personal (că nu e un salariu obișnuit), începând cu iulie-2024 salariul minim de 3.700 lei brut, adică NET în mână trebuie să primiți 2.363 lei.
Drepturile aferente lunii iulie se primesc în august.

Deja azi 17 aug, ar trebui să fi primit dreptul NET de 2.363 lei.
Cei 2.363 lei net cât îi primiți în mână, conțin și cei 300 de lei nesupuși impozitării.
Dapix, utilizator