Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Va rog sa îmi spuneți cum se împarte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Va rog sa îmi spuneți cum se împarte masa succesorala ...

Bună ziua!
Va rog sa îmi spuneți cum se împarte masa succesorala în situația urmatoare:
Au fost 5 frați, unul a decedat și nu are moștenitori legali. Din cei 4 frați. 2 sunt frați buni, având aceiași parinti cu defunctul, iar 2 sunt frați doar de tata cu defunctul.
Moștenirea se împarte în mod egal între cei 4 frați?
Mulțumesc pentru răspuns!

raspunsul este nu, nu impart egal
Daca colateralii privilegiati sunt rude cu defunctul pe linii colaterale diferite, mostenirea sau partea din mostenire ce li se cuvine se imparte, in mod egal, intre linia materna si cea paterna. Colateralii privilegiati care sunt rude cu defunctul pe ambele linii vor culege, pe fiecare dintre acestea, partea din mostenire ce li se cuvine.

[ link extern ] /