Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. In urma unei situații iscate acum 6 luni ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. In urma unei situații iscate acum 6 luni in urma ...

Buna ziua.
In urma unei situații iscate acum 6 luni in urma o cearta banala cu un vecin nefiind nici un fel de violența verbală/fizica implicată mă trezesc cu 3 sesizari facute la poliție.Toate cele sezitate nu s-au confirmat.Intreb frumos agentul de politie daca îmi poate spune cine tot face sesizare pe numele meu și îmi spune că nu poate.Mentionez că (reclamantului/sesizantului)doresc săi fac plângere penală pentru calomnie.
Chiar nu este nici un articol de lege care sati permită să afli cine te-a sesizat mai ales că deja o pot numi"hărțuire legală".
Incercati sa depuneti o sesizare scrisa, in baza OG nr. 27/ 2002 privind petitiile, adresata inspectorului sef al IPJ. In sesizare mentionati cele 3 sesizari facute pe numele dvs. de cineva (?) care nu s-au confirmat. Solicitati, sa vi se spuna cum puteti face o plangere penala impotriva persoanei care va hartuieste, pentru calomnie, daca nu vi se spune numele acesteia.