Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua soțul ea ccc in romania, urmeaza sa plece ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua soțul ea ccc in romania, urmeaza sa plece in strainatate ...

Buna ziua soțul ea ccc in romania, urmeaza sa plece in strainatate cu contract care sunt consecințele daca il gaseste angajat. I se suspenda ori tre sa dea bani inapoi? Multumesc
Buna ziua

Si una, si alta. Se suspenda cand autoritatile vor constata faptul si va trebui sa restituie sumele primite necuvenit plus eventual penalizari si/sau amenda.
Depinde de situatie.

@ BogdanGri
Ce amenda va primi ???
Buna ziua

Nu mai pot modifica, insa articolul corect este:

OUG 111/2010
Articolul 19
(1) Beneficiarul drepturilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă este obligat să comunice în scris primăriei orice modificare intervenită în situaţia sa, de natură să determine încetarea sau suspendarea plăţii drepturilor, în termen de 15 zile lucrătoare de la apariţia acesteia.

Articolul 26
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 500 lei la 2.000 lei nerespectarea de către beneficiari a prevederilor art. 19 alin. (1)