Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Locuim intr-o curte comuna cu un numar de 6 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Locuim intr-o curte comuna cu un numar de 6 familii. ...

Buna ziua. Locuim intr-o curte comuna cu un numar de 6 familii. Pentru fiecare apartament avem un apometru individual si un apometru la poarta de la APA Nova. In fiecare luna pe timp de vara apar "pierderi" . Luna aceasta au fost 15 mc. Vecinii din curte mentioneaza ca ei dau citirile corecte...desi nu si-au mai schimbat apometrele de cel putin 10 ani.
Pentru ca nu mai vrem sa platim pierderi, noi am chemat luna trecuta o firma, ne-a instalat un apometru, am primit si certificat metrologic. Consumul nostru ptr 4 membri este constant intre 4-5 mc pe luna ( suntem 2 adulti si 2 copii).
Vecinii consuma in jur de 10-15 mc chiar si 2 persoane.
Exista vreo lege care sa ii oblige sa lase o firma autorizata sa faca verificare pe teava de apa/apometru si sa verifice daca dau citirile corecte?
Mentionez ca iarna, aceste pierderi sunt mai mici sau deloc, deci este clar ca cineva foloseste mai multa apa vara si nu da citirea corect.
In ce conditii putem refuza plata acestor "pierderi" in conditiile in care vecinii refuza sa isi schimbe apometrele?

Multumesc,
Buna ziua

Aveti asociatie de proprietari? Daca nu, ar fi o idee sa infiintati una, pentru ca pe langa apa sunt poate si alte cheltuieli/actiuni necesare pentru intretinerea proprietatii comune.

Daca aveti asociatie de proprietari atunci exista legea 196/2018 de care va puteti folosi pentru a obliga proprietarii sa permita accesul unei firme sau reprezentati ai asociatiei pentru verificarea apometrelor.

In lipsa asociatiei, totul e la "mica intelegere".

Insa un lucru e cert: apometrele nu pot functiona mai prost vara si mai bine iarna. Poate exista undeva o ramificatie din coloana principala care nu este contorizata (de exemplu un sistem de irigare).

In cele din urma,. chiar si verificate metrologic, nu toate aprometrele sunt la fel de precise. Exista diferite clase de precizie. Cele instalate de furnizor au in cele mai multe cauzuri o clasa de precizie superioara celor instalate in apartamente. Mai mult, diferente apar si cand citirea nu este facuta in aceeasi zi cu furnizorul.
Nu mai există de aproape 20 de ani "diferite clase de precizie" pentru apometre, toate au aceeași clasă de precizie, conform NML 003-05.
Pe intervalul principal de măsură toate (pe apă rece) au o eroare maximă de 2%.

În rest, aveți dreptate, în cele scrise anterior.

BogdanGri a scris:

In cele din urma,. chiar si verificate metrologic, nu toate aprometrele sunt la fel de precise. Exista diferite clase de precizie. Cele instalate de furnizor au in cele mai multe cauzuri o clasa de precizie superioara celor instalate in apartamente. Mai mult, diferente apar si cand citirea nu este facuta in aceeasi zi cu furnizorul.

@BogdanGri
Multumesc pentru raspuns. Oare cum am putea sa ne dam seama daca exista vreo ramificatie? sau daca cineva nu "si-a conectat" masina de spalat la apometru..( nu stiu daca este posibil asa ceva ) .
Manuela Rășină, administrator