avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prejudiciu penal in solidar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prejudiciu penal in solidar

Prejudiciul stabilit intr-un dosar penal pentru cei 5 inculpati in solidat, cum se poate achita de catre unul dintre inculpati ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:06, 23 August 2024
Poate achita tot și sa recupereze de la ceilalți ulterior prin judecată.
Multumesc de raspuns. Dar prejudiciul este 10.000 euro. Nu se poate achita doar a cincea parte ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Poate achita tot și sa recupereze de la ceilalți ulterior prin judecată.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu, ca de aia ati fost obligati in solidar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Efectele dezincriminarii asupra raspunderii civile Meggy2018 Meggy2018 Va rog sa ma ajutati cu un sfat: ce se intampla cu raspunderea civila in cazul in care cineva este condamnat penal definitiv si dupa pronuntarea hotararii de ... (vezi toată discuția)
Sechestru asigurator pus de parchet ContSters241638 ContSters241638 In urma unei condamnari penale am fost obligat impreuna cu alti 10 inculpati la plata unei sume de 130.000 lei in solidar. Banii au fost impartiti in mod ... (vezi toată discuția)
Bună ziua.sunt parte vătămată într-o înșelăciune.am plătit ... 1234doro 1234doro Bună ziua.Sunt parte vătămată într-o înșelăciune.Am plătit o sumă de bani unei presupuse firme pentru materiale de construcții care nu mi-au fost ... (vezi toată discuția)