Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Prejudiciu penal in solidar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Prejudiciu penal in solidar

Prejudiciul stabilit intr-un dosar penal pentru cei 5 inculpati in solidat, cum se poate achita de catre unul dintre inculpati ? Multumesc.
Poate achita tot și sa recupereze de la ceilalți ulterior prin judecată.
Multumesc de raspuns. Dar prejudiciul este 10.000 euro. Nu se poate achita doar a cincea parte ?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Poate achita tot și sa recupereze de la ceilalți ulterior prin judecată.

nu, ca de aia ati fost obligati in solidar.