Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri incendiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri incendiu

Am o plantatie de pomi fructiferi langa casa suprafata 2000 m2 200 meri 50 pruni varsta 15 ani.Din
neglijenta vecinul a provocat un incendiu de vegetatie care mi a distrus in proprtie de 85 % plantatia.Ma puteti indruma cu indrumari in stabilirea despagubirilor si procedura de urmat.Exista proces verbal intocmit de pompieri cu constatarea pagubelor..multumesc
dumiel, utilizator
Vorbiti cu un avocat daca refuza sa va despagubeasca .
De parere as fi ca intruneste o actiune in instanta : Actiune in raspundere delictuala
Pentru a stabili valoarea pagubelor am incuvintat sa cer o expertiza extrajudiciara ,pe care a facut o un expert agricol.
Acesta a stabilit ca pomii sunt distrusi .Ce fac in continuare ?Daca nu sunt despagubit amiabil si recurg la proces ,stau cu pomii distrusi ?Nu pot sa ii scot pentru a reinfiinta plantatia.Multumesc!
Varianta este un proces civil având ca obiect pretenții,o acțiune în răspundere civila delictuala.Expertiza se realizează in cadrul procesului.Aveti toate șansele de câștig durează ,costa dar e singura varianta.zNu merge fără av trebuie sa se facă dovada îndeplinirii unor condiții pt a aitrage răspunderea vecinului..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
deci cat dureaza procesul ,care poate dura ,nu pot defrisa plantatia?chiar daca am procesul verbal de constatare de la pompier,,aviz de defrisare ,si extexpertiza de la expert agricol?multumesc
Faceți poze filmări,aduceți martori care sa vadă stadiul,exista ,variante.Amanuntele le discutați cu un av aici doar va indrumam
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat